Jo Nesbø: Lovci mozgov

Autor: Milena Veresová | 22.9.2011 o 8:00 | (upravené 22.9.2011 o 17:11) Karma článku: 3,79 | Prečítané:  1414x

Obsah: Roger Brown má o sebe vysokú mienku. Je kráľom lovcov mozgov a obsadzuje tie najvyššie a najlepšie platené posty. Jemu samotnému však vždy nejaká tá koruna ku spokojnosti chýba. Má vysoký štandart a krásnu manželku, ktorej chce dopriať všetko. Aj preto si privyrába krádežami umeleckých diel. Clas Greve má záujem o vedúcu pozíciu vo firme z oblasti GPS technológii a urobí pre ňu čokoľvek. Nechtiac sa dokonca vzdá aj svojho Rubensa. Vzhľadom na jeho dobrodružnú minulosť a skúsenosti oboch aktérov sa môže začať lov na úrovni. Lov, kde sú všetci mačkami aj myšami zároveň a každý moment môže rozhodnúť.

Osoby:

Roger Brown, lovec mozgov, ktorý nikdy na pozíciu neodporučil neúspešného uchádzača." Chlapík z prvej ligy, čo už na štartovej čiare vie, kto bude prvý. Roger neomylný, Roger inteligentný, Roger - kráľ. S napoleonskou výškou a znalosťami vypočúvacích metód vyzvedných služieb. Všetko robí premyslene, sofistikovane a so skvelým krytím.

Clas Greve, ideálny uchádzač o akúkoľvek vrcholovú pozíciu. Obzvlášť na tú priamo v odbore. Fešák s minulosťou agenta odhodlaný využiť všetky svoje skúsenosti na dosiahnutie cieľa. Vlastník cenného Rubensovho obrazu „Lov na kalydónskeho kanca", pripravený skoliť aj Brownovu manželku. Chlapík znalý technológií rovnako, ako lovu ľudí v teréne. Majiteľ skvelého stopovacieho psa.

Diana Brownová, krásna a očarujúca žena spokojná takmer so všetkým, okrem svojho života. Túžiaca po deťoch a materstve. Majiteľka galérie umeleckých diel.

Lotte Madsenová, plachá a odovzdaná, Rogerova bývalá milenka. Spriaznená duša schopná vždy ešte chvíľu počkať a ešte pozornejšie počúvať. Milá, drobná a tak trochu neistá. Skvelá v úlohe obete.

Ove Kjikerud, chlapík vďačný za prácu a zdroj príjmov. Šikovný zlodej s prístupom ku kľúčom a kódom v najlepšej bezpečnostnej agentúre v meste a tichým nenápadným flekom na vidieku.

Môj názor:

Celý román jej postavený na situačných sekvenciách, ktoré nasledujú v rýchlom strihu. Striedanie prekombinovaných a občas absurdných scénok udržiava čitateľa v neustálom napätí a nedáva čas na vydýchnutie. Každá z nich vedie k ďalšej podobnej scéne. Len preto, aby sa po ďalšom kúsku skladačky dej vrátil opäť k tej predošlej a ukončil ju v momente rozhodujúcom pre pochopenie podstaty.
Občas som mala pocit, že nečítam, ale sedím v kine. Pár podobných kúskov som už videla, iba si presne neviem spomenúť ani na jeden názov. Rýchlo prebiehajúce filmy osviežujúce svojim humorom, ktorému sa smejem aj keď ide práve o život a na podlahe sa rozlieva kaluž krvi. Je mi ľúto umierajúcich, ale nedokážem potlačiť šteklenie v kútikoch. Román vydavateľ uvádza ako thriller, ja som však čítala burlesku.

O autorovi:

Jo Nesbø sa narodil v Osle v roku 1960. Pôvodným vzdelaním je ekonóm a finančný analytik a pracoval ako maklér a novinár. Ani na poli literatúry nie je žiaden nováčik. Jeho dráhu odštartovala v roku 1997 kriminálka Flaggermusmannen (Netopýří muž, Moba 2008) s osobitým detektívnom Harry Holeom v hlavnej úlohe. Odvtedy vydal už slušnú nádielku románov. Je to ďalší severan, ktorí sa usídlil na nebi hviezd. Lovci mozgov sú jeho tretím románom v Ikare. V súčasnosti sa nakrúca aj filmová verzia.

Ukážka:

Vládne zvláštne ticho. Počujem, ako v korunách stromov šuští vietor a korytom rieky sa valí voda. Moja ruka je meravá, visím dole hlavou uväznený v zmesi mäsa a ocele. Z podlahy nado mnou kvapká krv a benzín. Podo mnou, na streche auta so šachovnicovým vzorom ležia manikúrové nožničky, odtrhnutá ľudská ruka, dvaja mŕtvi a otvorená kozmetická taška. Biela kráľovná je zničená, ja som vrah a nikto tu vnútri nedýcha. Ani ja nie. Preto čoskoro zomriem. Zavriem oči a vzdám to. Je to úžasné to vzdať. Už nechcem dlhšie čakať. Preto musím čím skôr vyrozprávať tento príbeh, túto variáciu, toto rozprávanie o vzájomných polohách ľudských tiel."

Jo Nesbø: Lovci mozgov; IKAR 2011

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?