Camilla Läckbergová: Kamenár

Autor: Milena Veresová | 24.1.2011 o 9:00 | Karma článku: 4,13 | Prečítané:  786x

Keď rybár vytiahne z mora telo sedemročnej Sary, všetko poukazuje na nešťastnú náhodu. Až súdna pitva privedie políciu k prešetrovaniu rodiny a okolností. V pľúcach utopeného dievčatka sa nájde sladká mydlová voda. Postupné rozplietanie záhady okolo Sarinej smrti odhaľuje tajomstvá neveľkej komunity obce Fjällbacka.

Detektívny román nesie výrazne ženský rukopis. Prejavuje sa to množstvom priestoru venovaným sociálnym vzťahom a drobným detailom. Autorka rozbieha hneď od počiatku dve časové línie, ktoré naznačujú možné riešenie prípadu v mieste, kde sa prelínajú. Kým jedna sa drží reálneho času, druhá skratkovito prebehne obdobie niekoľkých rokov z minulého storočia.
Príbeh mŕtveho dievčatka sa tak rozvetvuje nielen okolnosťami smrti, ale aj množstvom možných páchateľov. Vyšetrovanie prebieha postupne a k počiatočným postavám neustále pribúdajú nové. Všetci majú svoje tajomstvá, ktoré odhaľujú iba veľmi pozvoľna alebo vôbec. Naznačujú svoje obavy z odhalenia, neudávajú však ich spojitosť s prípadom. Aj to málo, čo by mohlo viesť k vyriešeniu, postráda napojenie na ostatné kúsky mozaiky.
Postavenie vyšetrovateľov na policajnej stanici je rozdelené dosť nešťastne. Najšikovnejší Patrik Hedström ani o kúsok neprekračuje štandardy dedinského vyšetrovateľa, ktorého najčastejšie prípady sa týkajú poškriabaných áut a krádeží kabeliek. Ostatní sú slabší, až po úplného babráka, ktorý je navyše namyslený a malicherný. Všetci robia školácke chyby a podliehajú vlastným slabostiam. To, čo im mohlo dať hlbší rozmer sa stráca v prílišnom vysvetľovaní.
Navyše mi prekážala skutočnosť, že väčšina osôb je vykreslená iba povrchne a so zjavným sklonom k spoločenským klišé. Stretneme sa s podriadenou manželkou pána úžasného (hlupáka) čo má vždy pravdu.  Ona samozrejme neodporuje a vzhliada k jeho kvalitám. Ďalšia je malicherná protiva, čo robí susedom zo života peklo, a nenávisť ňou týranej obete siaha ďaleko za rozumné medze. Nedá sa prehliadnuť ani nešťastný chlap, ktorého chronická nevera má pôvod v detstve. V Kamenárovi som sa dozvedela aj o depresiách Patrikovej manželky, o jeho matke a uplakanej dcére, pubertálnom synovi šéfa oddelenia a mnohých nepodstatných detailoch. Nechýba ani násilník, týraná žena, úchylný chlap, upratovacia maniačka a mnoho ďalších ošúchaných škatuliek, do ktorých tak radi balíme ľudské typy.
Dej sa rozlieva do šírky ako more z ktorého vylovili nešťastnú Saru.
Výsledky práce policajtov sú však iba súhrnom náhodných informácií a zistení. Metóda pokusu a omylu len málo pripomína detektívku. Läckbergová písala skôr román pre ženy na pozadí zločinu, ktorý je iba vyvrcholením nešťastných životov a minulých omylov. Chýbala mi klasická kriminalistika, ktorú okrem iného charakterizuje mravenčia práca a podrobné zisťovanie okolností prípadu, minulosti obete a možných páchateľov. Avšak moje priateľky obľubujúce ženskú literatúru si pochutili.
Knihu preto môžem odporučiť obzvlášť čitateľom, ktorí majú radi komplikované zápletky s jednoduchým riešením, a chápu, že cesty k zločinom sú kľukaté a odpustenie patrí každému. Jednoducho, milovníkom nepravdepodobne melodramatických záverov.

Camilla Läckbergová: Kamenár, Slovart 2010

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Najväčší tender tretej Ficovej vlády sa blíži do finále

ŽSR chcú modernizovať úsek za Bratislavou za viac než 300 miliónov eur.

DOMOV

Harabin má k prezidentskej petícii bližšie, ako priznáva

Harabin sa zneužitia svojich údajov nebojí.


Už ste čítali?