Michael Chabon: Židovský policejní klub

Autor: Milena Veresová | 10.1.2011 o 8:00 | Karma článku: 5,53 | Prečítané:  1526x

Román Michaela Chabona je fikcia popisujúca alternatívnu prítomnosť a podľa môjho názoru pomerne neobvyklá fantasy o legende Cadik Ha-Dor. Nie iba preto, že v nej obyčajní ľudia žijú svoje obyčajné životy na mieste kde dávajú vlky dobrú noc, kde pol roka nevidno slnko a muchy sa otočili o mnoho kilometrov južnejšie.

Distriktu Sitka, kam vysídlili pred druhou svetovou vojnou východoeurópskych židov, čoskoro končí samospráva a vracia sa do rúk USA. Za uplynulé desaťročia sa stal domovom rôznych typov a zaľudnenosť v ňom prebudila mnohé neresti. Priestor pre život si obyvatelia rozšírili o ostrovy a výbežky, každá štvrť získala osobitý ráz. Nadchádzajúca zmena vyvoláva v obyvateľstve prirodzené obavy o budúcnosť. Sitka je miestom smútku a beznádeje. Temné ulice bez slnka a tepla zakrýva závoj neistých zajtrajškov.
Práve tu pracuje noz Mayer Landsman. V policajnom zbore robí dlhé roky a  svojský spôsob vyšetrovania z neho urobil známu tvár. Bývalá manželka Bina od neho odišla po tom, ako prišli o dieťa. Večery mimo služby trávi vo svojej hotelovej izbe v spoločnosti fľašky a papirosiek. Nezaujíma ho kto žije za vedľajšími stenami a jeho svetom okrem práce je iba rodina bratanca a zároveň policajného partnera Berku Shemetsa.
Keď v hoteli Zamenhof niekto zastrelí hosťa z izby 208, narkomana menom Emanuel Lasker, delia Landsmana od jeho možno posledného prípadu iba tri poschodia. Nočný recepčný ho zavedie do izby v ktorej nájde okrem mrtvého chlapíka aj rozohratú šachovú partiu.

„Podle mě se v mužským hlavně nemá co zlomit. Jenže tenhle Lasker - připomínal mi takový ty tyčky, který když přelomíte, tak se rozsvítí. Znáte to? Pár hodín svítí. A vevnitř rachtají skleněné střepy."

Jeho vzťah k šachu a komunite šachistov i precízny spôsob práce ho dovedú na ostrov Verboverov. Žije tu uzavretá komunita ortodoxných chasidov, ktorú pevnou rukou riadi rebe Heskel Shpilman a obyvatelia, zvyknutí na organizovanú kriminalitu, kde každý pozná svoje miesto, sa ochotne podriaďujú jasným pravidlám.

„Každý noz v Distriktu se naučí respektovat mlčenlivost černokloboučníku. Jejich neochota vypovídat se dokáže rozšírit a zhoustnout a pokrýt všechny ulice ortodoxní čtvrti jako mlha. Ortodoxní mají pod palcem protřelé advokáty,umí ovlivnit politické mínení, protlačit do novin rozhořčené články a obestřít nešťastného inspektora nebo i komisaře oblakem černokloučnícké smůly, které se postižený nezbaví, dokud není svědek nebo podezřelý propušten nebo zbaven obvinení."

 Meyer sa však nikdy nevzdáva. U Zimbalistu, hraničného mejvna ostrova, zistí, že Lasker je rebeho syn Mendel. Kedysi zázračné dieťa oplývajúce okrem mimoriadnej inteligencie aj láskavým srdcom a nadprirodzenými schopnosťami. Čo ho priviedlo až do úbohej izby v podradnom hoteli a k heroínu?
Otázky, ktoré vedú policajtov pátraním sa postupne prepletajú aj ich životmi. Landsman nájde súvislosť medzi smrťou svojej milovanej sestry a životom Mendela. Vyšetrovací spis sa rozrastá a prináša viaceré nové skutočnosti ale aj klebety. Napríklad o legende, ktorá vraví, že ak nastanú priaznivé  okolnosti a židia budú hodní zmeny, može sa Cadik stať vyvoleným - mesiášom. Bezútešnosť každodennosti pred Revíziou iba znásobuje túžbu po vykúpení a nádej presakuje Sitkou po kvapkách.

V tuhle chvíli je možné už úplne všechno. Že židé vyplují do zaslíbené země, kde rostou obří hrozny a vousy vlají v pouštným větru. Že Chrám bude co nevidět obnoven a všichni se ho dočkají. Války utichnou, všude zavládne mír, hojnost a spravedlivost, lev líhající s jehnětem se stane běžným jevem. Každý člověk bude rabín, každá žena svatá kniha, každý oblek se bude prodávat se dvěma páry kalhot."

Celou knihou sa ťahá čierna niť zúfalstva a Chabon sa svojim štýlom pripodobňuje drsnej škole americkej detektívky polovice minulého storočia. Jeho detektív je životom omlátený chlap, samotár ktorý ide za svojím aj za cenu vlastných strát či zranení. Večne ufrfľaný realista, ktorý sa nemýli a nečaká happyendy. Presne taký, akého by ste na severe čakali. A tiež reflektujúci zaobchádzanie na aké sú židia za storočia antisemitizmu zvyknutí.

„Ale žádný spasitel Sitky neexistuje. Landsman nemá domov, ani budoucnost, ani osud, jen Binu. Zem, která jim byla zaslíbena, ohraničuje pouze jejich svatební baldachýn, jen zohýbané růžky členského průkazu mezinárodního bratrstva, jehož členové si nosí dědičný majetek v kabele přes rameno a svůj svět na špičce jazyka."                                 

Použitý jazyk je zvolený vhodne tak, aby podporil atmosféru tmy, zimy a tajomna. Množstvo výrazov pochádza z jidiš modifikovaného americkou angličtinou a špecifickými neologizmami, ktoré autor nevysvetľuje. Vťahuje nás tým do jeho sveta v ktorom sa ocitáme ako nováčikovia na cudzom území. Svojím spôsobom vzdáva tejto komunite hold a v alternatívnej histórii im poskytuje priestor, aký v realite nemajú. Svet, v ktorom nie sú konfrontovaní s nenávisťou gójov a izolovanosťou diaspór. Zároveň však predstavuje spoločenstvo ako každé iné, dobré, zlé, poctivé aj podlé. A samozrejme, nechýbajú ani veľké intrigy, tajomné predpovede a svetová hrozba.

Američan Michael Chabon sa narodil v roku 1963. Po ukončení štúdia anglickej literatúry absolvoval aj kurzy tvorivého písania na Kalifornskej univerzite. Spolupracoval s viacerými renomovanými časopismi. Literárnu dráhu naštartoval románom Tajomstvo Pittsburghu (1989), nasledovala zbierka poviedok Modelový svet (1991). Z ďalších diel stoja za zmienku Úžasné dobrodružstvá Kavaliera a Claya za ktoré získal v roku 2001 Pulitzerovu cenu a napísal tiež scenár k filmu s rovnakým názvom. Román Židovský policajný klub ocenili piatimi literárnymi cenami a v podľa viacerých zdrojov bratia Coenovci nakrúcajú podľa predlohy film. Potvdzujú tým môj dojem, že ide o pozoruhodné dielo, ktoré nezvyčajne spojilo tému židovstva s fantasy svetom.

Michael Chabon: Židovský policejní klub; ODEON 2008

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Máme tu mýtus o "oslobodení", aký nepoužívala ani ruská propaganda (píše Michal Havran)

Nedokážeme sa zhodnúť v zdanlivo najčitateľnejších obdobiach.

Komentár Zuzany Kepplovej

Čaputová to robí inak ako Merkelová

Čo sme sa o prezidentke dozvedeli pri návšteve nemeckej kancelárky u Orbána.


Už ste čítali?