Jo Nesbø: Lovci mozgov

Autor: Milena Veresová | 22.9.2011 o 8:00 | (upravené 22.9.2011 o 17:11) Karma článku: 3,79 | Prečítané:  1398x

Obsah: Roger Brown má o sebe vysokú mienku. Je kráľom lovcov mozgov a obsadzuje tie najvyššie a najlepšie platené posty. Jemu samotnému však vždy nejaká tá koruna ku spokojnosti chýba. Má vysoký štandart a krásnu manželku, ktorej chce dopriať všetko. Aj preto si privyrába krádežami umeleckých diel. Clas Greve má záujem o vedúcu pozíciu vo firme z oblasti GPS technológii a urobí pre ňu čokoľvek. Nechtiac sa dokonca vzdá aj svojho Rubensa. Vzhľadom na jeho dobrodružnú minulosť a skúsenosti oboch aktérov sa môže začať lov na úrovni. Lov, kde sú všetci mačkami aj myšami zároveň a každý moment môže rozhodnúť.

Osoby:

Roger Brown, lovec mozgov, ktorý nikdy na pozíciu neodporučil neúspešného uchádzača." Chlapík z prvej ligy, čo už na štartovej čiare vie, kto bude prvý. Roger neomylný, Roger inteligentný, Roger - kráľ. S napoleonskou výškou a znalosťami vypočúvacích metód vyzvedných služieb. Všetko robí premyslene, sofistikovane a so skvelým krytím.

Clas Greve, ideálny uchádzač o akúkoľvek vrcholovú pozíciu. Obzvlášť na tú priamo v odbore. Fešák s minulosťou agenta odhodlaný využiť všetky svoje skúsenosti na dosiahnutie cieľa. Vlastník cenného Rubensovho obrazu „Lov na kalydónskeho kanca", pripravený skoliť aj Brownovu manželku. Chlapík znalý technológií rovnako, ako lovu ľudí v teréne. Majiteľ skvelého stopovacieho psa.

Diana Brownová, krásna a očarujúca žena spokojná takmer so všetkým, okrem svojho života. Túžiaca po deťoch a materstve. Majiteľka galérie umeleckých diel.

Lotte Madsenová, plachá a odovzdaná, Rogerova bývalá milenka. Spriaznená duša schopná vždy ešte chvíľu počkať a ešte pozornejšie počúvať. Milá, drobná a tak trochu neistá. Skvelá v úlohe obete.

Ove Kjikerud, chlapík vďačný za prácu a zdroj príjmov. Šikovný zlodej s prístupom ku kľúčom a kódom v najlepšej bezpečnostnej agentúre v meste a tichým nenápadným flekom na vidieku.

Môj názor:

Celý román jej postavený na situačných sekvenciách, ktoré nasledujú v rýchlom strihu. Striedanie prekombinovaných a občas absurdných scénok udržiava čitateľa v neustálom napätí a nedáva čas na vydýchnutie. Každá z nich vedie k ďalšej podobnej scéne. Len preto, aby sa po ďalšom kúsku skladačky dej vrátil opäť k tej predošlej a ukončil ju v momente rozhodujúcom pre pochopenie podstaty.
Občas som mala pocit, že nečítam, ale sedím v kine. Pár podobných kúskov som už videla, iba si presne neviem spomenúť ani na jeden názov. Rýchlo prebiehajúce filmy osviežujúce svojim humorom, ktorému sa smejem aj keď ide práve o život a na podlahe sa rozlieva kaluž krvi. Je mi ľúto umierajúcich, ale nedokážem potlačiť šteklenie v kútikoch. Román vydavateľ uvádza ako thriller, ja som však čítala burlesku.

O autorovi:

Jo Nesbø sa narodil v Osle v roku 1960. Pôvodným vzdelaním je ekonóm a finančný analytik a pracoval ako maklér a novinár. Ani na poli literatúry nie je žiaden nováčik. Jeho dráhu odštartovala v roku 1997 kriminálka Flaggermusmannen (Netopýří muž, Moba 2008) s osobitým detektívnom Harry Holeom v hlavnej úlohe. Odvtedy vydal už slušnú nádielku románov. Je to ďalší severan, ktorí sa usídlil na nebi hviezd. Lovci mozgov sú jeho tretím románom v Ikare. V súčasnosti sa nakrúca aj filmová verzia.

Ukážka:

Vládne zvláštne ticho. Počujem, ako v korunách stromov šuští vietor a korytom rieky sa valí voda. Moja ruka je meravá, visím dole hlavou uväznený v zmesi mäsa a ocele. Z podlahy nado mnou kvapká krv a benzín. Podo mnou, na streche auta so šachovnicovým vzorom ležia manikúrové nožničky, odtrhnutá ľudská ruka, dvaja mŕtvi a otvorená kozmetická taška. Biela kráľovná je zničená, ja som vrah a nikto tu vnútri nedýcha. Ani ja nie. Preto čoskoro zomriem. Zavriem oči a vzdám to. Je to úžasné to vzdať. Už nechcem dlhšie čakať. Preto musím čím skôr vyrozprávať tento príbeh, túto variáciu, toto rozprávanie o vzájomných polohách ľudských tiel."

Jo Nesbø: Lovci mozgov; IKAR 2011

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Danko pocítil silu slovenského hejtu a stále sa skrýva

Politické strany väčšinou diskusie na svojich stránkach čistia, ale nevypínajú.

EKONOMIKA

Premiér Fico zabudol na ceny elektriny na východe

Ceny rieši len na strednom Slovensku.


Už ste čítali?