Pittacus Lore: Som číslo štyri

Autor: Milena Veresová | 7.3.2011 o 9:00 | (upravené 7.3.2011 o 10:23) Karma článku: 4,57 | Prečítané:  1436x

Číslo štyri je pätnásťročný chlapec ako ktorýkoľvek iný. Jeho opatrovníkom nie je otec, ale majú rovnaké vzťahy. Chodí do školy, má rád pohyb a je zvedavý ako každý chalan v jeho veku. Túži zapadnúť do kolektívu, cítiť spolupatričnosť, ísť do kina a pobiť sa o dievča. Miesto toho je odsúdený na večné tajnosti, obmedzenia a sťahovania. Nebaví ho zvykať si stále na nové meno. Chce vidieť ľudí okolo seba rásť a zrieť. Tak ako deti putujúce s cirkusom, ktorým sme občas závideli dobrodružstvá a oni by nám boli dopriali pátravý a podozrievavý pohľad nových spolužiakov každý polrok.

„Prišlo nás deväť. Vyzeráme ako vy, hovoríme ako vy, žijeme medzi vami, no nie sme ako vy. Dokážeme veci, o ktorých vy iba snívate. Sme silnejší a rýchlejší než čokoľvek, čo ste kedy videli. Sme ako superhrdinovia, ktorých uctievate vo filmoch a komiksoch - ibaže ozajstní. Mali sme v pláne vyrásť, zosilnieť, vytrénovať sa a spojiť do jednej veľkej sily, ktorá sa im vzoprie. Oni na to však prišli a začali nás vraždiť. Teraz sme na úteku. Trávime život v tieňoch, na miestach, kam sa nikto nikdy nepozrie. Zapadli sme medzi vás, takže vy nás ani nespoznáte... Oni však áno!" - taká je oficiálna anotácia, ktorá však nehovorí nič o vnútornom živote hlavného hrdinu. Upozorňuje na rozdiely a opomína to, čo nás a ich spája. Jadro príbehu je v práve v tom, že splynutie je iba zdanlivé ale túžba po ňom je skutočná - pretože inakosť vždy tak trochu bolí.

John Smith, najnovšia identita čísla štyri, nájde svoje šťastie a príležitosť v Ohiu. Udalosti bežia  rýchlo, a skôr než by sa stačil zaradiť medzi šeď, strhne ho vír udalostí. Johna nadchýňajú nové konflikty aj pozornosť krásnej spolužiačky Sarah. Stretne prvého priateľa, prvú lásku a prvého rivala. Emocionálne vzrušnenie v ňom prebúdza dedičstvo jeho predkov.
Musí sa vyrovnať s novými schopnosťami a zároveň si vybojovať miesto v kolektíve.
Hľadá sám seba, svoje miesto na Zemi a učí sa aj niesť bremeno zodpovednosti za svoj loriensky ľud. Z deviatich vyvolených sú traja mŕtvi a na rade je on - číslo štyri. Rád by zabudol, ale jazvy na členku mu nedovolia. Už od začiatku sľubujú gradáciu príbehu a napovedajú, že Mogadoránci prídu. Pretože želanie prežiť je silné a pud sebazáchovy ich núti modelovať si optimálnu budúcnosť. Ako inak ako - ľudsky.

Dej je jednoduchý, ale obyčajní pubertiaci v románe dostali možnosť rastu. Je plus, že nie všetci zlí nimi ostanú a nie všetci dobrí sú bez chýb. Autor dáva svojim postavám šancu zmeniť sa. Učí mladého čitateľa, pre ktorého je kniha primárne určená, že všetko nie je čiernobiele a vždy by sme mali ďalšiu šancu nie len dostať, ale aj poskytnúť. Aj preto mám radosť, že kniha dostala svoju filmovú podobu. Verím, že chlapci budú fešáci a dievčatá krásavice. Pretože príležitostí priučiť sa tolerancii nie je nikdy dosť.

Pittacus Lore je pseudonym pre Jamesa Freya a Jobi Hughesa, ktorí predali filmové práva skôr než kniha vyšla. Aj z toho je jasné, že filmári zacítili možný potenciál príbehu. Menej romantiky a viacej akcie môže k čítaniu či do kina pritiahnuť čerstvých fanúšikov sci-fi. Novú generáciu, ktorú nezachytili filmy, na ktorých sme vyrástli my a upírske ságy smerujúce skôr k fantasy im až tak veľa nehovoria. Ak sa im to podarí, tak bude jasné, že autori splnili misiu rozšírenia žánru medzi masy a potiahnu sci-fi a fantasy zase o kúsok ďalej. A o to predsa ide.

Nedávno som sa vrátila k pánovi Tragáčikovi. V detstve patril medzi mojich milovaných hrdinov a neprekážal mi jeho jednoduchý jazyk ani podrobné rozprávanie. Po tisíckach strán rôznych príbehov je už menej zaujímavý a lákavý. Ale je to stále môj Tragáčik. Rovnako si viem predstaviť deti dnešnej generácie ako budú svojim mladým o tridsať rokov spomínať lorienčanov a príbehy čísla štyri či šesť. Jednoduchosť a priamočiarosť striedaná s akciou je pre obdobie, keď má človek dosť problémov sám so sebou, príjemnou príležitosťou vymeniť na chvíľu Zem za Lorien či Luridu. Schválne - pamätáte si ju?

Pittacus Lore: Som číslo štyri; IKAR 2011

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Danko pocítil silu slovenského hejtu a stále sa skrýva

Politické strany väčšinou diskusie na svojich stránkach čistia, ale nevypínajú.

EKONOMIKA

Premiér Fico zabudol na ceny elektriny na východe

Ceny rieši len na strednom Slovensku.


Už ste čítali?